Zmiana karmy u psa. Jak to robić?

Ujęcie studyjne angielskiego psa cocker spaniela odizolowanego na niebieskim tle studyjnym

Karma dla psa powinna spełniać jego wszystkie potrzeby żywieniowe. To oznacza, że powinna być dobrze dopasowana do jego wieku, wzrostu i stanu zdrowia. Dobrze też, aby była smakowita, dzięki czemu pies chętniej będzie ją spożywał. Jednak równie ważne jest, aby dobrze dopasować ilość karmy do potrzeb psa, biorąc pod uwagę ilość aktywności fizycznej i masę ciała.  Jednak, co w przypadku, gdy chcemy zmienić karmę psu? Jak zrobić to prawidłowo?

Jak zmienić psu karmę?

Nowa karma dla psa powinna być wprowadzana stopniowa, co pozwoli układowi pokarmowemu do przystosowania się do nowego sposobu żywienia. Zmniejsza to ryzyko problemów gastrycznych oraz wystąpienia biegunek i zaparć. Jest więc korzystne zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Równie ważne jest, aby zmiana karmy nie występowała w trakcie stresujących dla psa sytuacji – przeprowadzka, wyjazd, zabiegi weterynaryjne itp. Dlatego, przywożąc do domu psa z hodowli, czy schroniska, należy zadbać, aby przez pierwsze dni dostawał tę samą karmę, co w poprzednim miejscu. Nawet jeśli nie jest ona wysokiej jakości.

Schemat zmiany karmy

Najwygodniej jest zastosować 7-dniowy schemat, który pozwala sprawnie, a jednocześnie bezpiecznie zmienić psu rodzaje podawanej karmy.

  • 1 i 2 dzień – 75% dotychczasowej karmy i 25% nowej karmy
  • 3 i 4 dzień – 2 rodzaje karmy podane w równych proporcjach
  • 5 i 6 dzień – 25% dotychczasowej karmy i 75% nowej karmy
  • 7 dzień – pełna porcja nowej karmy

Ważne, aby obie karmy ze sobą dokładnie wymieszać i obserwować psiaka. Jeśli zauważymy niepokojące objawy np. mocną biegunkę, to warto wydłużyć okres mieszania karm. Natomiast w przypadku utrzymującej się negatywnej reakcji na nową karmę, lepiej poszukać innego produktu lub skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kiedy psu należy zmienić karmę?

Sytuacji, w których niezbędna jest zmiana karmy dla psa, jest wiele, a najczęstszymi są:

  • nowy etap w życiu (pies dorasta, staje się seniorem);
  • kłopoty zdrowotne, które wymagają specjalistycznej diety np. karma dla psa z chorą wątrobą;
  • alergia na któryś ze składników;
  • ciąża i karmienie szczeniąt.

Jak widać, chociażby ze względu na zmianę etapu życia, należy przynajmniej kilka razy w życiu zmienić psu karmę, aby faktycznie odpowiadała ona potrzebom psa. Przykładowo karmy dla szczeniąt (oznaczona jako karma dla psa junior) są bardziej kaloryczne i zawierają więcej składników odżywczych, które są niezbędne rozwijającemu się psiakowi. Z kolei karma dla psa seniora to mniejsza ilość kalorii, gdyż pies jest mniej aktywny i nie zużywa tyle energii, co w młodości.

Ile razy dziennie karmić psa?

Dorosłego, zdrowego psa należy karmić raz lub dwa razy dziennie, gdyż taki schemat jest najkorzystniejszy dla zdrowia psa. Ważne, aby racja pokarmowa była wystarczająca dla zapewnienia psu energii i wszystkich składników pokarmowych, a jednocześnie nie przekraczała jego potrzeb, gdyż jest to prosty sposób do otyłości. Ustalając rację pokarmową, należy wziąć pod uwagę zalecenia lekarza weterynarii, instrukcje producenta, które znajdują się na opakowaniu oraz podawane przysmaki dla psa, zwłaszcza jeśli pies jest wyjątkowym łasuchem, a szkolenia i smaczki w nagrodę są stosowane każdego dnia. Warto przy tym pamiętać, że karma dla psa nie powinna być podawana bezpośrednio przed i po wysiłku fizycznym (trening, długi spacer itp.), gdyż istnieje znaczne ryzyko skrętu jelit. Ostatni posiłek powinien być również zaplanowany na kilka godzin przed snem.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *