Prawidłowe żywienie kota – co warto wiedzieć na ten temat?

prawidlowe zywienie kota

Chcesz wiedzieć, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota? Jaką karmę wybrać? Ile razy dziennie karmić kota? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące prawidłowego żywienia kotów.

Posiadanie kota wiąże się z koniecznością zapewnienia mu możliwie jak najlepszych warunków. Ważnym aspektem w opiece nad kotem jest żywienie, gdyż wpływa na stan zdrowia i wygląd zwierzaka. Zatem zwróć uwagę na to, co je twój pupil i popraw ewentualne błędy żywieniowe. Dzięki temu twój kot będzie żył dłużej w zdrowiu, a ty unikniesz stresujących i drogich wizyt u weterynarza.

Karma sucha czy mokra – która karma jest najlepsza dla kota?

Podstawą diety kota powinna być karma mokra bądź samodzielnie przygotowywane posiłki, gdyż jest to sposób żywienia najbardziej zbliżony do naturalnego. Dobrej jakości mokra karma dla kota zawiera głównie białko i tłuszcz, a także jest wilgotna. Sucha karma dla kota powinna być jedynie dodatkiem do diety. Możesz umieścić ją w misce, dzięki czemu kot podczas twojej nieobecności będzie mógł jeść, kiedy zgłodnieje. Wybierz karmę dobrej jakości. Koty nie jedzą dużo, dlatego wbrew pozorom kupno karmy z wyższej półki nie będzie dużym wydatkiem. Miesięcznie na żywienie kota wydasz 50-100 złotych, w zależności od wybranego pokarmu.

Dobrej jakości karma dla kota powinna zawierać mięso, które jest bogate w białko i tłuszcz. Unikaj karm ze zbożem, gdyż są one ciężkostrawne i mogą uczulać koty. Mokrą karmę po otwarciu przechowuj w lodówce. Z kolei sucha karma powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku. Staraj się nie kupować dużych worków karmy, gdyż z czasem traci ona wartości odżywcze. Kupuj zapas karmy na maksymalnie 3 miesiące.

Ile razy dziennie karmić kota?

Najlepszym rozwiązaniem, które stosuje wielu właścicieli kotów, jest podawanie kilku posiłków mokrej karmy dziennie. Z kolei sucha karma stale może znajdować się w misce. Koty jedzą od kilku do kilkunastu małych posiłków w ciągu dnia. Dużo zależy od wieku kota, a także jego charakteru. Koty wychodzące na zewnątrz będą jeść rzadziej większe porcje pokarmu. Pamiętaj, że woda stale musi znajdować się w misce.

Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Jeśli zdrowy kot nie chce jeść, może warto zmienić karmę na inną. Często pomaga karma z rybami, które są aromatyczne, co zachęca zwierzęta do jej spożywania. Koty często nie chcą jeść mokrej karmy, która została wyjęta z lodówki bezpośrednio przed podaniem. W tym wypadku wystarczy podgrzać karmę np. w mikrofalówce. Ciepła karma będzie dla kota atrakcyjniejsza. W końcu, gdy zwierzak upoluje mysz czy małego ptaka, zjada swoją ofiarę, kiedy jest jeszcze ciepła.

Co zrobić, gdy kot nie chce pić?

Wielu właścicieli kotów martwi się, że ich pupile za mało piją. Zdarza się to zwłaszcza u kotów, które spożywają głównie karmę mokrą. Mokra karma jest wilgotna, zatem zawiera w sobie trochę wody. Kot jedzący mokrą karmę będzie naturalnie pił mniej wody. Analogicznie zwierzak, który jest żywiony głównie suchą karmą, będzie pił więcej wody. Często latem koty piją więcej, a jesienią czy zimą mniej. Możesz podawać również mleko, które jest lubiane przez koty.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *