Karma sucha czy mokra? Który rodzaj karmy wybrać?

Spacer z psem na polanie

Jedni mówią, że najlepsza dla psa jest karma mokra, inni przekonują, że najkorzystniejszym wyborem jest sucha karma dla psa. Jak jest w rzeczywistości? Która karma dla psa jest zdrowsza? Karma mora, czy sucha?

Karma mokra czy sucha?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto jednak pamiętać, że niektóre psy nie powinny jeść karmy suchej. Są to przede wszystkim psi seniorzy oraz psy z problemami z żuciem. W takim przypadku najlepsza będzie karma mokra dla psa, z którą pies nie będzie miał żadnych problemów.

Karma mokra dla psa – wady i zalety

Największą zaletą karmy mokrej jest jej smakowitość i fakt, że większość psów bardzo chętnie ją zjada, co czyni ją idealnym wyborem dla pupili, które mają problemy z apetytem. Dodatkowo karma mokra dla psa nie musi zawierać wypełniaczy i zbóż, a więc jest dla psa znacznie zdrowsza. Jedzenie w puszkach zawiera znaczne ilości wody, co jest korzystne dla nerek i układu moczowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób. Niestety karma mokra jest mniej kaloryczna od suchej, przez co pies musi zjadać ją więcej. Sporym minusem może być również konsystencja kupy, która jest luźniejsza niż u psów karmionych karmą suchą.

Karma sucha dla psa – wady i zalety

Karma sucha dla psa to świetny sposób na zadbanie o stan uzębienia czworonoga. Usuwa kamień nazębny, co zmniejsza ryzyko chorób zębów i dziąseł. Karma sucha dla psa jest dobrze zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, Dużym plusem jest też fakt, że taką karmę można łatwo przechowywać przez długi czas. Minusem karmy suchej jest brak wody w pożywieniu (trzeba dbać o stały dostęp do czystek i świeżej wody) oraz częstsze problemy z nerkami i otyłością wśród psów karmionych tylko karmą suchą.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wiele osób decyduje się na żywienie mieszane, czyli podawanie psu zarówno karmy mokrej, jak i suchej. W ten sposób zyskujemy zalety obu rozwiązań, a pies nic nie traci. Jednak trzeba to brać pod uwagę przy dawkowaniu karmy i np. podawać psu po pół dziennej racji pokarmowej karmy mokrej i suchej, aby nie utuczyć psa, co ma szczególne znaczenie przy psich łakomczuchach, które potrafią zjeść dowolną ilość karmy. Niezależnie jednak od tego, jaki sposób karmienia psa się wybierze, najważniejsze jest, aby była to karma dobra jakościowo. Dobry sklep zoologiczny w swej ofercie ma zarówno wysokiej jakości, dobrze zbilansowane karmy suche, jak i karmy mokre dla psa.

Dobra karma dla psa, czyli jaka?

Dobra karma dla psa to taka z dużą zawartością mięsa i niewielką ilość dodatków. W końcu pies to mięsożerca, który nie potrzebuje do szczęścia (i zdrowia!) warzyw, czy zbóż w dużych ilościach. Oczywiście taka karma jest często droższa niż jej tani odpowiednik pełen wypełniaczy. Jednak, czy na pewno dobra karma jest droga? Biorąc pod uwagę, że dobra jakościowo karma dla psa jest wysokoenergetyczna, to dzienna racja pokarmowa jest mniejsza, niż w przypadku taniej karmy. To oznacza, że pies musi jej zjeść mniej, aby był najedzony. Dlatego często tania karma dla psa w przeliczeniu na miesiąc żywienia czworonoga nie okazują się dobrym i tanim rozwiązaniem. Jaka jeszcze powinna być karma dla psa?

  • Dopasowana do jego wieku i wielkości.
  • Dostosowana do zdrowia – czasem niezbędne są weterynaryjne karmy dla psa np. dla psów z chorymi nerkami.
  • Ekonomiczna – warto kupować karmę w większych puszkach i wysokiej jakości.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *