Alergia u zwierząt objawia się niekiedy w ten sam sposób co u ludzi. Można ją niekiedy zaobserwować po wyraźnym świądzie, który prowadzi do podrażnienia skóry. Psy bardzo często zmagają się z uczuleniem pokarmowym, ponieważ mają wyjątkowo wrażliwy organizm. Szkodzą im lub nie tolerują różnych dodatków do karm, co przy regularnym spożyciu przeradza się w poważny problem zdrowotny. Jeśli Twój czworonóg nabawił się alergii lub od urodzenia nie toleruje niektórych serwowanych mu smakołyków, sprawdź, co najczęściej powoduje taki stan. Jaka karma jest najlepsza dla psa z alergią – poznaj składniki dobrego pokarmu dla swojego pupila!
Czym jest alergia pokarmowa u psa?
Mając czworonoga, nierzadko nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ma wrażliwy układ pokarmowy. W serwowanych karmach mogą pojawić się pewne rodzaje białek, których Twój pies nie będzie tolerować. Efektem tego jest najczęściej alergia pokarmowa lub rzadziej wielopostaciowy rumień. Warto wiedzieć, że nietolerowane białko powoduje alergię, którą można zaobserwować na skórze swojego psa. By chronić swojego czworonoga przed przykrymi dolegliwościami, najlepiej wyeliminować z jego diety karmę, która zawiera takie białko. Alergia pokarmowa to swego rodzaju nadwrażliwość albo natychmiastowa (typu I), albo opóźniona (typu IV). Objawia się na skórze lub powoduje problemy pokarmowe. Jak poznać, że pies jest uczulony? Po tym, że często się drapie, czego efektem jest uszkodzona skóra, wypadanie sierści, a także infekcje bakteryjne.
Jakie są rodzaje alergenów i gdzie występują?
Białka, które powodują alergię pokarmową to przeważnie te z klasy pierwszej i drugiej. Białka z pierwszej klasy, które są alergenami, rozpuszczają się w wodzie. Nie są też podatne na wysoką temperaturę, kwasy, enzymy i nazywa się je glikoproteinami. Natomiast białka z drugiej klasy to termolabilne alergeny, wrażliwe na oddziaływanie enzymów białkowych, a także podatne na wysoką temperaturę. Będąc opiekunem czworonoga, można nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele jest białek w pokarmach dla psów, które wywołują alergię. Można do nich zaliczyć na przykład białka mleka, czyli kazeinę, a także białka serwatkowe będące składnikiem praktycznie każdego mlecznego produktu w wersji naturalnej i w formie proszku. Białka, które uczulają, znajdują się również w rybach i przetworach rybnych, najczęściej w: śledziu, makreli, łososiu, tuńczyku, czy dorszu. Alergeny białkowe są również w mięsie zwierząt – w drobiu, wołowinie i wieprzowinie. Alergeny mogą również występować w produktach roślinnych takich jak kukurydza, czy pszenica. Innymi rodzajami alergenów, które również wywołują uczulenie u psów, to chemiczne dodatki do pokarmu. Można do nich zaliczyć syntetyczne barwniki, m.in. E102 i E110, konserwanty jak benzoesan sodu, a także dodatki, które poprawiają smak typu glutaminian sodu.
Jak dowiedzieć się, czy pies zmaga się z alergią pokarmową?
Jeśli Twój pies od jakiegoś czasu notorycznie się drapie do tego stopnia, że gubi przy tym sierść lub uszkadza swoją skórę, jest to dla Ciebie pierwszy sygnał, że czworonóg może mieć alergię. To najbardziej zauważalne objawy, ale nie lekceważ też jego układu trawiennego, zwłaszcza jeśli pojawiają się wymioty, czy biegunka. By przekonać się o tym, że pies cierpi na alergię pokarmową, a nie na inną przypadłość, najlepiej w porozumieniu z weterynarzem zmienić dietę. Eliminując z żywności alergeny lub serwując psu karmę hipoalergiczną, zwróć uwagę na to, czy Twój pies w dalszym ciągu intensywnie się drapie lub, czy ma kłopoty z układem trawiennym. Po upływie tego czasu możesz przeprowadzić tak zwany test prowokacyjny. Polega on na tym, że ponownie podajesz swojemu pupilowi karmę, którą spożywał, gdy występował u niego świąd i problemy trawienne. Jeśli objawy te powrócą, masz wtedy pewność, że wywołują je alergeny znajdujące się w podawanym jedzeniu.
Czy karma hipoalergiczna dla psa z alergią to dobry pomysł?
Teoretycznie karma hipoalergiczna dla psa, który jest uczulony na białko, może pomóc. Białko, które się w niej znajduje, jest hydrolizowane. Oznacza to, że układ odpornościowy go nie „wykrywa”, ponieważ jest dostarczane w bardzo małych kawałkach, które mają mniej niż 10 daltonów. Dzięki temu pies nie ma problemów z alergią. Hydrolizowane białko jest także lepiej przyswajalne przez organizm i układ pokarmowy czworonoga łatwo radzi sobie z jego trawieniem. Oprócz takiego białka karma hipoalergiczna zawiera wyselekcjonowane źródło protein oraz węglowodanów.
Dlaczego karma hipoalergiczna karma dla psa z alergią jest dobra tylko teoretycznie? Ponieważ nie jest ona tak smaczna, jak ta zwykła – ma mniej walorów smakowych. Może więc się zdarzyć tak, że pomimo tego, że będzie ona zdrowa, Twój pupil nie będzie chciał jej jeść. Nie oznacza to jednak, że będzie reagować w ten sposób na każdą karmę hipoalergiczną. Warto więc kupić „na próbę” mniejsze opakowanie, by przekonać się, czy sierściuch ją polubi. Jeśli nie, zamów inną. Metodą prób i błędów znajdziesz w końcu tę, która wyda się czworonogowi na tyle smaczna, że nie będzie wybrzydzać. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór karm przeznaczonych dla psów z alergią, dlatego wierzymy, że wśród nich będzie i ta, którą Twój pupil szybko zacznie zajadać ze smakiem.
Czy pies przyzwyczai się do nowej diety?
Zmieniając czworonogowi dietę na bardziej przyswajalną, nie zapominaj o tym, by dostarczać mu możliwie jak najwięcej potrzebnych składników odżywczych. Pomocne są tutaj hipoalergiczne karmy – wszystkie niezbędne witaminy, tłuszcze, węglowodany, proteiny, a także mikro i makro elementy w niej zawarte są dostarczane w odpowiednich ilościach. Wprowadzając do psiej diety nową żywność, zwracaj uwagę na to, jak Twój czworonóg na nią reaguje. Jeśli okaże się, że nie toleruje jakiegoś składnika, pierwsze objawy, które będą o tym świadczyć, zaobserwujesz nie wcześniej niż po kilkudziesięciu godzinach. Zdarza się, że reakcja alergiczna pojawia się znacznie później, czyli nawet po kilkunastu dniach.
Zatem najlepiej zmieniać żywność pupila w sposób rozważny – spokojnie i stopniowo. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będziesz wiedzieć, czy Twój pies ma problemy z alergią. Organizm zwierzęcia może się bowiem zbuntować przeciwko zbyt dużej ilości nowych składników, do których nie jest przyzwyczajony. Taka reakcja jest zupełnie naturalna i nie ma nic wspólnego z uczuleniem na którykolwiek składnik w nowej karmie. Tak samo, jak człowiek musi się zaaklimatyzować do nowego środowiska, tak samo organizm Twojego czworonoga musi przetrawić składniki, których wcześniej nie znał. Mniejsza ich liczba, stopniowo zwiększana daje zwykle najlepsze efekty. Jeżeli masz pewność, że Twój pies jest alergikiem, nie eksperymentuj z psim pokarmem. Po konsultacji z weterynarzem wybierz najlepszą karmę hipoalergiczną dla swojego czworonoga albo zdecyduj się na dietę eliminującą alergeny.
Jak dbać o zdrowie psa, gdy przyzwyczaja się dopiero do nowej diety?
Jeśli nie mieszkasz sam ze swoim psem, pamiętaj o tym, by poinformować wszystkich domowników o problemach czworonoga. Niech każdy podaje przeznaczoną dla niego karmę. Tylko w taki sposób można pokonać kłopot z alergią. Natomiast, gdy tylko Ty będziesz przestrzegać zasad, a od innych pies wciąż będzie otrzymywać niewłaściwe składniki, wtedy taka kuracja nie przyniesie dobrych efektów. By proces trawienia nowej karmy przebiegał sprawnie i szybko u Twojego czworonoga, powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Oprócz tego woda eliminuje z organizmu toksyny, a także sprawia, że nie zalegają w nim żadne resztki pokarmowe. O ile pies może prosić Cię o podanie posiłku, gdy jest głodny, o pragnieniu nigdy Ci nie wspomni. Musisz więc zawsze pamiętać o tym, żeby Twój czworonóg regularnie się nawilżał wtedy, gdy czuje taką potrzebę.
Nie zapominaj także o pozostawaniu w kontakcie z weterynarzem. Na bieżąco informuj o zachowaniu swojego czworonoga. W ten sposób nie będziesz musiał chodzić z psem do przychodni dla zwierząt zbyt często. Taka konsultacja pozwoli kontrolować cały proces, a wskazówki lekarza powinny w zupełności wystarczyć, by skorygować ewentualne problemy. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z alergią pokarmową u swojego psa i nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania – zdaj je lekarzowi weterynarii. Lepiej rozwiać swoje wątpliwości, zanim podasz psu jakiś składnik, który mógłby mu zaszkodzić. Gdy zmieniasz karmę swojemu pupilowi, postaraj się, by jedzenie sprawiało mu radość. By z chęcią zaglądał do swojej miski i przeżuwał podaną żywność. Jeśli więc widzisz, że karma, którą wybrałeś, nie wywołuje alergii, ale nie jest zbyt smaczna dla Twojego psa, szukaj innej. Pies, który cierpi na alergię, nie musi tracić przyjemności z jedzenia, a jednocześnie Ty możesz odetchnąć, wiedząc, że w karmie nie ma takich składników, które mogłyby mu zaszkodzić.
W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór karm dla psów, które zmagają się z uczuleniem pokarmowym choćby marki WIEJSKA ZAGRODA czy ALPHA SPIRIT. To pokarmy cenionych marek, bogate w wiele składników. Dlatego wierzymy, że właśnie u nas znajdziesz taką żywność dla psa, która mu pomoże i będzie dla niego naprawdę smaczna.